fbpx

Často kladené dotazy

Z čeho se skládá monitorovací zařízení Forsage? 

Tvoří ho váha, která se umisťuje pod úl,  jeden senzor, který měří teplotu a vlhkost a nahrává zvukové dění uvnitř úlu, dále přenašeč, který přenáší data do online aplikace, nabíječka přenašeče a aplikace pro včelaře. 
 
Cena jedné základní sady pro jeden úl je 16 000 Kč (1× váha, 1× přenašeč, 1× senzor). 
 
Je možné koupit si i varianty pro více úlů: 
  • Vše pro jeden úl a navíc váha pro další úl – balíček za 20 500 Kč (2× váha, 1× senzor, 1× přenašeč).
  • Kompletní sestava pro 2 úly stojí 23 000 Kč (2× váha, 2× senzor, 1× přenašeč).
  • Kompletní sestava pro 3 úly stojí 30 000 Kč (3× váha, 3× senzor, 1× přenašeč).
Jaké jsou technické parametry zařízení?
 
Váha má nosnost maximálně 300 kg a samotná váží 8 kg. Rozměry jejího půdorysu jsou 45,7 × 45,7 cm. Senzor má průměr 52 mm, je vysoký 12,5 mm a váží jen 25 g. Teploměr v senzoru má rozsah měření  -20/+70 °C. 
 
Kolik vah a senzorů lze připojit na jeden přenašeč?
 
Aktuálně je možné k přenašeči připojit 5 vah a 10 senzorů. Postupem času bychom to chtěli rozšiřovat. 
 
Bude zařízení fungovat i na Slovensku?
 
Ano, již příští rok. 
 
Projevují včely nějaké známky toho, že by jim senzor překážel? Nezalepí jej propolisem? 
 
Senzor na včely nemá vliv. Z našich zkušeností jsme nepozorovali, že by se mu nějak vyhýbaly. Když se senzor umístí na 2.–3. nástavek mezi rámky, nezalepí ho. Doporučujeme nedávat senzor do plodiště. 
 
Jak dlouho vydrží baterie?
 
Baterie v přenašeči i v senzoru vydrží jeden rok. V senzoru je potřeba ji po roce vyměnit. Baterii v  přenašeči lze dobít přes powerbanku nebo doma nabíječkou. Nabíječku k přenašeči posíláme automaticky jako součást balení. Stav baterie je možné zjistit v aplikaci, kde se ukazuje, kolik má baterie procent a kdy dojde k vybití. 
 
Jak probíhá přenos dat?
 
V přenašeči je SIM karta od Vodafone, skrz kterou se pomocí GSM sítě přenášejí data na naše servery. SIM karta je automaticky součástí balení a nejsou s ní spojené žádné dodatečné náklady. Pokud si nejsi jistý, jestli je na tvém stanovišti signál, podívej se na mapu pokrytí: https://www.vodafone.cz/mapa-pokryti/ a zaškrtni volbu “NB-IoT”.
 
Jak často se data sbírají a za jak dlouho je uvidím v aplikaci?
 
Data se sbírají každých 15 minut a přenašeč je na náš server odesílá každou hodinu. Informace v aplikaci jsou vždy aktuální, aktualizují se hned, jak dorazí nová data z přenašeče na server.
 
Na čem závisí přesnost váhy?
 
Pro správné vážení je třeba dbát na to, aby byl podklad váhy rovný. Kromě toho jsou důležité i rovnost a pevnost dna úlu a na rozložení váhy v úlu. 
 
Kam správně umístit senzor?
 
Včelař si může vybrat, zda senzor umístí mezi rámky nebo do česna, podle toho, kde chce měřit teplotu a vlhkost. Senzor mezi rámky měří data v úlu a senzor umístěný v česně měří primárně hodnoty vnějšího prostředí.
 
Jde poznat rojení i nějak jinak kromě váhy?
 
Zatím ne. Momentálně na tom pracujeme v rámci výzkumu a chtěli bychom tuto funkci spustit příští rok. Rojení bude možné indikovat podle změny ve zvukové frekvenci nahrávek 2–3 týdny dopředu.
 
Dají se nějakým způsobem odfiltrovat nežádoucí zásahy, jako je přidávání nástavků atd.?
 
Zatím ne. Nyní je dispozici funkce zápisník včelaře, která je určena pro zápis všech zásahů. My je budeme průběžně vyhodnocovat a časem do aplikace zapracujeme ty nejčastější, abychom v grafech mohli kompenzovat tyto externí změny.
 
Co když se ztratí signál ze senzoru? 
 
Ztráta signálu může být způsobena vybitím baterie, což lze zjistit v aplikaci. O ztrátě senzoru (nebo úlu) informujeme, ale neumíme jej zatím trackovat.
 
Proč musím na zařízení čekat až do září?
 
Jsme startup a zařízení zatím nevyrábíme masově, ale na objednávku v prodejních vlnách. Proto je na ně čekací lhůta. Další dodací vlna bude v prosinci a od příštího roku už plánujeme plynulou výrobu. 
 
Na závěr základní právní náležitosti: 
Zásady ochrany a zpracování osobních údajů najdete tady
Obchodní podmínky jsou k dispozici tady.
Formulář pro vrácení zboží je tady.
 
Přesunout se na začátek