Často kladené dotazy

Z čeho se skládá monitorovací zařízení Forsage?

Tvoří ho bezdrátová hliníková, která se umisťuje pod úl, senzor, který měří teplotu a vlhkost, dále přenašeč, který přenáší data do online aplikace, nabíječka přenašeče a aplikace pro včelaře. Pro monitorování vícerých úlů si můžeš sestavit svou vlastní variantu podle svých potřeb a vybrat si, kolik váh, senzorů a přenašečů budeš potřebovat.

Jaké jsou technické parametry zařízení?

Váha má nosnost maximálně 200 kg a samotná váží 4 kg. Rozměry jejího půdorysu jsou 47,7 × 47,7 cm.
Senzor má průměr 52 mm, je vysoký 12,5 mm a váží jen 25 g. Teploměr v senzoru má rozsah měření -20/+70 °C.
Přenašeč má externí solární panel a externí dobíjení baterie.

Kolik vah a senzorů lze připojit na jeden přenašeč?

Kvůli výdrži baterie v přenašeči doporučujeme připojit maximálně 5 vah a 10 senzorů. Pokud zvládneš baterii nabíjet častěji, není problém senzorů nebo vah připojit i víc.

Je možné zařízení instalovat kdekoliv na světě?

Ano, zařízení využívá GSM síť. Všude tam, kde na stanovišti je GSM signál, bude zařízení fungovat.

Jaký mobilní tarif si mám pořídit?

Zařízení využívá k přenosu dat GSM síť a do přenašeče je nutné vložit SIM kartu s tarifem, který umožňuje datový přenos (s limitem do 50MB). Často jsou takové SIM karty nazývány (M2M = machine to machine).

Je sim karta součástí balení?

V případě, že se zařízením koupíš i předplatné tarifu, sim kartu nachystáme přímo do přenašeče. Sim Karta bude fungovat na dobu dobití tarifu. Poté je potřeba si u nás tarif zase dobít.

Jinými slovy, možnosti máš dvě:

  • koupit vlastní sim kartu a tu si nainstalovat do přenašeče sám
  • koupit si tarif na sim kartu od nás spolu s přenašečem a o nic víc se nestarat, sim karta přijde přímo v přenašeči nachystaná a funkční

Kolik stojí předplatné tarifu pro sim kartu snadno zjistíš na: https://www.forsage.net/produkt/forsage-bee-kit/

Projevují včely nějaké známky toho, že by jim senzor překážel? Nezalepí jej propolisem?

Senzor na včely nemá vliv. Z našich zkušeností jsme nepozorovali, že by se mu včely nějak vyhýbaly. Doporučujeme umístit senzor na kraj plodiště, do medníku nebo do česna.

Jak dlouho vydrží baterie?

V senzoru baterie vydrží přibližně 1 rok a poté je potřeba ji vyměnit. Do senzoru se dává baterie CR2477 (ta například na Mall.cz stojí 50 Kč).

Baterie v přenašeči vydrží jeden rok. Baterie se nabíjí přes USB-C kabel, ten lze připojit k powerbance nebo stejně jako třeba telefon doma do zásuvky. USB-C kabel posíláme automaticky jako součást balení.

Stav baterie je možné zjistit v aplikaci, kde se ukazuje, kolik má baterie procent a kdy dojde k vybití.

Jak často se data sbírají a za jak dlouho je uvidím v aplikaci?

Data se sbírají každých 15 minut a přenašeč je na náš server odesílá každou hodinu. V zimních měsících tento interval prodlužujeme na za 2-4 hodiny podle požadavku včelaře.
Informace v aplikaci jsou vždy aktuální, aktualizují se hned, jak dorazí nová data z přenašeče na server.

Na čem závisí přesnost váhy?

Pro správné vážení je třeba dbát na to, aby byl podklad váhy rovný. Kromě toho jsou důležité i rovnost a pevnost dna úlu a na rozložení váhy v úlu.

Kam správně umístit senzor?

Včelař si může vybrat, zda senzor umístí mezi rámky nebo do česna, podle toho, kde chce měřit teplotu a vlhkost. Senzor mezi rámky měří hodnoty blízké plodišti a senzor umístěný v česně měří primárně hodnoty vnějšího prostředí.

Jaké mám možnosti doručení?

Zařízení posíláme v parádní přírodní krabici obvykle přes dopravní společnost GLS. To tě bude stát 300 Kč. Můžeš také zaplatit pouze balné (100 Kč) a stavit se pro svoje monitorovací zařízení u nás v Brně na Křenové.

Co když přenašeč ztratí signál?

V případě, že signál na stanovišti zrovna vypadne (třeba kvůli porouchanému vysílači nebo hodně nepříznivému počasí), data se uloží v mezipaměti přenašeče a odešlou se, až se přenašeči opět podaří spojit se serverem. Data vydrží v přenašeči až 3 dny. Nemusíš se tedy bát, že bys o svoje data přišel.

Jaký je dosah přenašeče? Jak blízko u sebe musím úly mít?

Ve volné prostoru má přenašeč dosah okolo 30m. Pokud je mezi přenašečem a senzorem překážka, dosah se zkracuje na 10m. Výrazně ovlivňuje dosah přítomnost plechové střechy na úlu, pak se vzdálenost zkracuje na jednotky metrů. Doporučení je přenašeč umístit mimo plechovou střechu

Umí zařízení nahlásit krádež úlu?

Toto je funkce, kterou naše monitorovací zařízení zatím nemají, ale děláme na ní, protože ji vnímáme jako jednu z důležitých.

Najdu někde víc o Forsage? Jaké máte odpovědi na otázky na tělo? Například ohledně propojení firmy a neziskovky nebo více o tom, proč to vlastně děláte a jak nad tím přemýšlíte?

To je dobrá otázka a nestrkáme před ní hlavu do písku. Doporučujeme kouknout sem na náš blog.

Na závěr základní právní náležitosti: 
Zásady ochrany a zpracování osobních údajů najdete tady.
Obchodní podmínky jsou k dispozici tady.
Formulář pro vrácení zboží je tady.