fbpx

Kdo jsme a proč včely?

Jsme tým včelařů ajťáků, výherní projekt soutěží, hackathonu i akcelerace. Brněnský startup, který vidí smysl v propojování IT a přírody. Jsme tu pro kolegy včelaře i pro širokou veřejnost. 

Náš produkt, aneb tím to všechno začalo. Propojení IT a přírody v podobě senzoru do úlu, úlové váhy a hubu (ten dává data dohromady a posílá je do aplikace). Tak má včelař, ať už je jakkoliv daleko, přehled o svých včelách a může vědomě plánovat, kdy do nich nejlépe vyrazit a co s nimi dál dělat.

Koncem léta 2019 jsme vyrazili do Prahy na EIT Food Innovation Prize Competition, kde jsme jakožto druzí z 10 projektů získali 5000 EUR, který nám pomohl financovat vývoj Bombusu.

Během roku 2019 jsme programovali, vyráběli, testovali, opravovali, umisťovali, opravovali a tak pořád dokola. Umístili jsme naše zařízení do 17 úlů na Mendelově univerzitě v Brně a posbírali jen tam přes 300 hodin dat. Prodali jsme první verze produktu nadšeným včelařů, se kterými úzce spolupracujeme na vylepšování a zapracování jejich zpětné vazby.

V září 2018 jsme se úspěšně dostali do akceleračního programu Impact Hubu 100-Day Challenge (praktický vzdělávací soutěžní program pro firmy i startupy), kde jsme náš projekt podrobili revizi, prozkoumali trh, postavili si finanční plán, získali cennou vazbu od mentorů a mnoho dalšího. Díky našemu nadšení, vůli i tvrdé práci jsme o tři měsíce později tento akcelerační program vyhráli! Porota složená z 6 mentorů a úspěšných podnikatelů nás z 11 akcelerovaných vybrala jako projekt s největším potenciálem.

Po první výhře s projektem jsme se soustředili na stabilizaci hardware, vyřešení přenosu dat a zpracování získaných informací, i nad funkcí samotného virtuálního včelaře / rádce. Technické záludnosti ve spojení se včelařstvím byly pro nás, včelařící programátory, extrémně zajímavé. Zároveň jsme začali pojmenovávat možnost, že by naše data mohla být potřebným podkladem pro vysvětlení zvyšující se úmrtnosti včel. To pro nás bylo silným hnacím motorem pro založení startupu.

Základní kámen projektu Forsage (tenkrát ještě Forsáž) byl položen v listopadu 2017 na hackathonu (akce, kde soutěží týmy převážně programátorů o to, kdo v daný čas vymyslí nejlepší projekt a vytvoří mu funkční prototyp) pořádaném firmou Honeywell. Naše skupina 5 programátorů přišla s tématem využití moderních technologií ve včelařství a v čase 24 hodin vytvořila první prototyp. Ten uměl získat a zpracovat různá data z úlu (vlhkost, zvuk, váha). Soutěž jsme vyhráli a projekt nás tak nadchnul, že jsme na něm nechtěli přestat pracovat.

Napsali o nás

Martin

manažer vývojových týmů v oblasti analýzy a zpracování dat, nejvášnivější včelař pod sluncem

Soňa

startupová a projektová manažerka, stará se o komunikaci a PR, crowdfunding, procesy a týmové blaho, vždy usměvavá a plná energie 

Honza

odpovídá za design architekturu a  hardware a software, stará se o úspěšnou implementaci zařízení, precizní se smyslem dotahovat věci do konce

Richard

software vývojář z oblasti datové analytiky, zodpovědný za implementaci serverové části a komunikaci mezi naším zařízením a serverem,  velký pohodář

Palko

Ph.D. student na FI MUNI ve vizualizaci dat v oblasti bioinformatiky s přesahem do strojového učení, řeší zpracování zvuku a grafiku

Fiti

vývojář informačních systémů, stará se o běh služeb na serveru a samotnou webovou platformu pro zobrazování dat

Přesunout se na začátek